Na voigtklinikaoka.pl znajdziesz więcej szczegółów o likwidacji blizn na rogówce.
Oko to delikatna część ciała i w każdej chwili można je uszkodzić. W rezultacie różnych urazów mechanicznych lub chorób na powierzchni rogówki często tworzą się blizny, które w bardziej lub mniej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można z powodzeniem zlikwidować, wykorzystując laserowej korekcji wzroku.
Co może być przyczyną pojawienia się blizn rogówki?
Rogówka to wypukła, zewnętrzna warstwa oka, która je chroni, a przy tym kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do głębszych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona oraz niezmiernie elastyczna i choć z reguły niewielkie jej otarcia leczą się samoistnie, nierzadko tworzą się zbliznowacenia, także z powodu naszej nieostrożności. Co powoduje powstawanie blizn rogówki? Są one zazwyczaj rezultatem rozmaitych chorób (przykładowo kiły), przedostania się do oka ciała obcego bądź urazów np. oparzenia, skaleczenia oraz zadrapania. Ale blizny na rogówce mogą powstać też w rezultacie nieuważnego zakładania soczewek kontaktowych. Oprócz zauważalnego pogorszenia się wzroku, o występowaniu blizn rogówki świadczy kilka innych symptomów, takich jak przykładowo nabrzmiewanie powiek, nieustanne łzawienie czy wrażenie swędzenia gałki ocznej, więc jeżeli ich doświadczasz radzimy czym prędzej umówić się na wizytę u okulisty. Podczas drobiazgowego badania ustali on pozycję, wielkość oraz głębokość blizn, a także poinformuje o możliwości ich leczenia.
Usuwanie blizn rogówkowych – prosty zabieg z użyciem promienia lasera ekscymerowego
Najbardziej rozpowszechnioną współcześnie procedurą usuwania blizn rogówki jest PTK – zabieg wykonywany w dużym odsetku klinik, zajmujących się korekcją wad wzroku. Metoda PTK umożliwia eliminację zarówno blizn w peryferyjnej, jak i centralnej części rogówki. Z PTK korzysta się się też podczas leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania za pomocą promienia lasera wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnego znieczulenia, wystarczy miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się środkiem w kroplach prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez okres kilku tygodni należy stosować się precyzyjnie do poleceń lekarza prowadzącego, nie przemęczać oka i regularnie pojawiać się na kontroli w ustalonym czasie.
Lokalizacja firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]