Keratoconus, zwany potocznie stożkiem rogówki, to dolegliwość, która niezmiernie utrudnia życie – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może wywoływać kolejne schorzenia oczu. Współczesne kliniki okulistyczne potrafią jednakże poradzić sobie z tym problemem. Jak więc winna przebiegać korekta stożka rogówki?
Stożek rogówki ujawnia się już w okolicy 30. roku życia
Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który mocno ogniskuje promienie światła. Mieści się przed tęczówką i posiada wiele nocyceptorów, lecz jest ukrwiona w niewielkim stopniu. W okolicy drugiej i trzeciej dekady życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się uwypukleniem i ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak w następstwie nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega działaniu rodników. Stożek rogówki powoduje miopię i miopię, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie słoneczne. Chorzy skarżą się też na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się również widzenie podwójne. Stożek rogówki nierzadko współistnieje z pozostałymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie współcześnie możliwe jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na wczesnym etapie choroba jest korygowana przy użyciu szkieł korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, z czasem natomiast potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.
Korekcja stożka rogówki – skuteczne procedury
Korekta stożka rogówki może być wykonywana za pomocą różnorodnych zabiegów medycznych. Dzisiaj najbardziej skuteczną metodą na podniesienie jakości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli metodę Topoguided. Znakomite efekty zapewniają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie astygmatyzmu czy też miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po po odpowiednim czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkiem usuwa wadę wzroku.
Lokalizacja firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]