Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

Dalsze informacje o zabytkowych oknach.

Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają dużo lepiej niż te wytwarzane obecnie więc są niewątpliwą dekoracją obiektów. Względy wizualne to oczywiście ich nie jedyna zaleta, a na ich cenę w dużej mierze wpływa również wiek. Podobnie jak inne dobra zabytkowe, także okna powinny być remontowane z poszanowaniem prawa – ich remontu nie możemy wykonywać samemu z użyciem dostępnych w markecie surowców. Jakimi cechami więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo wykonać takie prace?

Jak odróżnić okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej zdobień niż nowoczesne. Nie są również uchylane, co powoduje, iż niezbędne stają się lufciki, za pomocą których można wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, zrobione są zwykle z drewna – materiału, który wykazuje sporo plusów, jednak wymaga częstych remontów, a oprócz tego nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak ważne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Komu zlecić remont okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, która potrzebuje wysokich kwalifikacji – taki typ okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już rzadko spotykanych, sposobów. W związku z tym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie mają uprawnień potwierdzających ich umiejętności, które zostały nadane przez urząd ochrony zabytków – w innym wypadku mogą otrzymać dotkliwe kary.

Lokalizacja firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]