system bankowy swift

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc systematycznie korzystamy z usług bankowych, masa Polaków pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Lecz system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z filarów efektywnego działania bankowości światowej.

Z systemu rozliczeń SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia zdecydowanie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny stosowany obecnie system tego typu. Oprócz niego np. w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: Express Elixir, SORBNET czy SEPA.Na całym świecie funkcjonują także rozmaite systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na terenie danego kraju.

Co jest w związku z tym głównym atutem systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie państwa na świecie i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekracza już 10 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie oraz masa innych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC popularnych polskich banków

Nawet jeśli tylko okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak szybko odszukać takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku znanych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]