Krajowy System e-Faktur i faktury ustrukturyzowane

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o fakturze ustrukturyzowanej, uzyskasz na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednakże finalnie biznesmeni na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać do 2022 r. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – jednakowy format dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie zdefiniowaną strukturę danych zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie praktycznie mało co mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, lecz dla przystosowanego oprogramowania do wystawiania oraz rozliczania faktur taki dokument będzie w pełni klarowny. Fakt, iż faktury otrzymują ujednoliconą strukturę powoduje, że bez względu na to który oprogramowanie do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to ważna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotychczas nagminnie mają do czynienia z przypadkami błędnego odczytywania przez aplikacje księgowe danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kompletnie eliminuje prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgową, jak również niepoprawnego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur podnosi bezpieczeństwo rozliczeń

Wszyscy właściciele firm od stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm przede wszystkim szybciej odbiorą zwrot podatku VAT, są zwolnieni z konieczności przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (system zachowuje informacje o nich przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który umożliwia silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w wyższym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku dochodowego, VAT oraz akcyzowego. Watro dodać, że konieczność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania komercyjnej aplikacji do księgowania, jednak musi ona zostać zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]