Leasing bez wątpienia jest wymieniany jako jeden z najbardziej lubianych przez firmy narzędzi finansowych. Nie może to jednak zaskakiwać, bo jego duże atuty sprawiają, że leasing bywa doskonałym sposobem umożliwiającym ograniczenie kosztów wiążących się z prowadzeniem firmy. Głównie ze względu na to, iż w Polsce ratę leasingową uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak korzystny rzutuje także to, że pozwala on na uzyskanie niezbędnych do prowadzenia firmy aktywów bez konieczności ich kupowania. Na czym dokładnie więc polega leasing? O czym nie należy zapominać decydując się na taką metodę finansowania?
ABC leasingu
Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, gdzie znaczy dzierżawę. W krajach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, ale w naszym kraju są to określenia różne. Leasing oznacza wypożyczenie przez leasingodawcę danego aktywu leasingobiorcy, za co ten drugi deklaruje, że będzie regulować raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zwykle są samochody, które składają się na flotę firmy, maszyny potrzebne do prowadzenia firmy lub sprzęt do biura. Po wygaśnięciu leasingu udostępnione przedmioty zostają zwrócone do leasingodawcy, a ten najczęściej odsprzedaje je w atrakcyjnej cenie.
Opłacalny leasing – jak go wybrać?
W ostatnim czasie w Polsce pojawiło się mnóstwo ofert leasingu. Ich mnogość sprawia, iż trudno wybrać w tej grupie tę najkorzystniejszą – niezbędne w tym celu są specjalistyczne umiejętności. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy takie ma, wybierając leasing, najlepiej postąpimy korzystając z doradztwa specjalisty. Przed wyborem oferty warto zatem udać się do doradcy finansowego, który pomoże znaleźć propozycję odpowiednią dla naszych potrzeb oraz zagwarantuje, iż leasing rzeczywiście będzie najbardziej opłacalnym wyjściem.