Jeśli jesteś zainteresowany aktualnym kursem dolara, koniecznie kliknij tutaj.
W latach 80-tych każdy pragnął posiadać choć kilka banknotów dolarowych, żeby pójść po sprawunki do Pewexu. Z kolei dziesięć lat później gromadzenie oszczędności w amerykańskiej walucie było oznaką sukcesu w życiu zawodowym. Dziś znaczna grupa internautów zamawia codziennie zakupy za dolary, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji oraz dostępności internacjonalnej wysyłki zamówień z uznanych światowych sklepów online. Nic zatem dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie wzbudza już sentymentu, a nabyć go da się nawet przez internet, bowiem od wielu lat w naszym kraju funkcjonują kantory internetowe, w których można wymienić tę walutę po częstokroć bardziej rentownym kursie niż w bankach.
Dolar amerykański – informacje, które zaskakują
Nazwa „dolar” nawiązuje do terminu “talar”. Tak nazywano monety z Czech wybijane z 1 uncji srebra. I w rzeczywistości na początku środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Banknoty ze znakiem dolara, które w pierwszych latach zyskały sobie znaczną grupę adwersarzy, weszły do obiegu dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX w. remedium na kryzys z deficytem bilonu. Co ciekawe, banknoty dolarowe nie są drukowane na papierze, a na mieszance włókien bawełnianych (ok 75%) oraz lnianych (ok 25%) z dodatkiem paru innych składników, będących tajemnicą państwową. Nie oznacza to jednak, że amerykańskie banknoty są bardzo trwałe – przeanalizowano, że niskie nominały pozostają w obiegu maksymalnie do 4 lata, z kolei banknoty o wartości 100$ – do 18 lat. Zniszczone banknoty są mielone, a wygenerowany z nich surowiec jest oddawany podmiotom, które przerabiają je na materiały budowlane. Monety krążą w obiegu aż 3 dekady, ale są one też na ogół gubione, a nagminnie wprost wyrzucane przez Amerykanów. Podług analiz taki los spotyka co roku prawie 62 miliony dolarów w bilonie.
Jak szukać kursu dolara?
Dolarem nazywa się wiele walut lecz nie przeczmy, że jeśli mówimy “dolar” to chodzi nam o dolara amerykańskiego, który jeszcze w dwadzieścia lat wstecz był najważniejszą walutą świata i dopiero w ostatnich latach sukcesywnie zaczął tracić swoją pozycję. Jednakże wymiana dolara ciągle stanowi lwią część obrotów na Forex. Zainteresowani bieżącym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdej chwili poznać jego cenę np. na stronie kantoru online, w którym kurs walut aktualizowany jest w kilkusekundowych interwałach. Oprócz tego, można tam przejrzeć historyczne dane dotyczące kursu dolara oraz porównać jego wartość z bieżącymi kursami innych walut.