Do czego wykorzystuje się szalunki podczas budowy?

Znajdź szalunki Kraków.

Szalunki, zwane również deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Zwykle wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, by nadać im należyty kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się też podczas stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie otworów na bramy, okna oraz drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i jak inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki ze sklejki, drewna bądź metalu

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura sporządzona z mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami lub desek drewnianych, którą można wykorzystać ponownie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – wielu inwestorów oraz wykonawców stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do szybkiego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, sklejki bądź drewna, jak również zestawiać 2 lub 3 materiały. Z reguły jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a całą strukturę spajają głowice ze aluminiowe bądź stalowe, narożniki, belki i łączniki.

Wynajem szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Firmy na co dzień parające się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących postawić pojedynczy obiekt oraz zespołów, które zwykle świadczą inne usługi. Kupno wszelkich elementów niezbędnych do złożenia szalunku nie byłoby rentowne . Znacznie mądrzejszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]