Zdrowa żywność z upraw ekologicznych – kupuj tę z certyfikatem

Dowiedz się, gdzie kupić żywność nieprzetworzoną.

Od prężnego rozkwitu przemysłu żywieniowego, który zaczął się na początku XX w., artykuły spożywane przez nas każdego dnia zaczęto nagminnie nasycać różnorodnymi związkami przedłużającymi ich żywotność. Jednakże wraz z dojrzewającym zainteresowaniem konsumentów odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć konsekwencje dla ich samopoczucia, w ostatnim czasie coraz chętniej szukają oni produktów wyprodukowanych z żywności ekologicznej.

Eko żywność – rośliny hodowane według głównych obostrzeń rolnictwa ekologicznego

By konkretny produkt oferowany w Polsce mógł zwać się „ekologicznym”, musi sprostać kilku wytycznym. Żywność eko oraz artykuły z niej sporządzone muszą uzyskać stosowne certyfikaty przyznawane przez desygnowane do tego laboratoria. Fundamentalną jednakże cechą spożywczych wyrobów eko jest to, że użyte do ich przyrządzenia owoce i warzywa kultywowano z zachowaniem głównych norm rolnictwa ekologicznego. To znaczy, że rolnicy nie wykorzystywali chemicznych pestycydów ani nawozów mogących mieć negatywny wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, ale które także szkodzą ekosystemowi. Niektóre bowiem nawozy zatruwają wody powierzchniowe lub wywołują zakwaszenie gleby, a opryski pół silnymi pestycydami nieraz są powodem obumierania pożytecznych organizmów. Tymczasem ekologiczna uprawa sprawia, że warzywa i owoce posiadają wielokrotnie niższą zawartość metali ciężkich, azotynów oraz azotanów, a to znaczy, iż mniej tych związków przeniknie do organizmu ich konsumentów.

Zamawiasz żywność ekologiczną? Sprawdzaj uważnie informacje na opakowaniu

Przetwory eko są poddawane stałej kontroli na każdym etapie produkcji, w tym też w trakcie składowania oraz przewozu. Co istotne, jeżeli produkt spełnia warunki, jego producent oprócz typowych informacji między innymi o możliwych alergenach, dacie zdatności do spożycia, masie netto, kraju produkcji składników i warunkach składowania, musi również obligatoryjnie podać numer identyfikacyjny organu kontrolnego dany artykuł i zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, a więc kształt liścia ułożony z białych gwiazd na zielonym tle. Wypatrując żywności eko należy zatem czytać uważnie etykiety produktów, a nabywając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie widnieje informacja o uzyskanych certyfikatach.

Lokalizacja firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]