Systemy rynnowe – istotna część konstrukcji dachu

Zobacz, gdzie kupić rynny metalowe.

Systemy dachowe tworzy szereg elementów. Wśród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na sprawne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji związanych z jej zaleganiem. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz zręczności – podobnie jak montaż rynien. Co więc powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie części je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu bądź pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na rogach budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do ścieków.

Rynny plastikowe, metalowe czy PCV – co zamontować?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wyprodukowane z kilku surowców – głównie z metalu lub PCV. Które z nich będą najlepsze? To zależy od specyfiki budynku i tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady atmosferyczne. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania trzeba więc skonsultować z ekspertem.

Lokalizacja firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08