Kryminalne książki, horrory i thrillery – lektura strachu i przyjemności

Znajdź kryminalne książki na www.motyleksiazkowe.pl.

Nie ukrywajmy, iż pokaźna grupa ludzi to entuzjaści upiornych historii. Jedni preferują opowieści z pogranicza horroru, pozostali uwielbiają zanurzać się w dalekie kąciki złożonych umysłów seryjnych morderców i brutalnych bandziorów. W ogromie platform streamingowych i podcastów, na których udostępnionych są tysiące produkcji opowiadających zainteresowanym zmyślone oraz prawdziwe historie, nadal jedną z najprzyjemniejszych metod ich doświadczenia jest literatura kryminalna.

Książki kryminalne oraz thrillery – z jakiego powodu czuć niepokój?

Fanatyk thrillerów oraz kryminałów z miejsca powie, iż chodzi o błyskawiczny zastrzyk adrenaliny. Czytając albo oglądając horrory pragniemy na chwilę dać się ponieść zniewalającemu uczuciu niepokoju, którego sporadycznie doświadcza się na co dzień. Współcześnie brak dla człowieka na świecie większych zagrożeń, a gdy już coś nas stresuje to najczęściej utrata zatrudnienia, niestabilność finansowa bądź zdrowie. Jeżeli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których nasz organizm produkuje w ogromnych ilościach adrenalinę, określaną jako hormon stresu i przetrwania. A właśnie odczuwanie strachu uczy nas działać w okolicznościach kryzysowych. To dlatego bajki braci Grimm i Andersena mają nierzadko tak niepokojący i okrutny wydźwięk – tak opowieści te ostrzegało dzieci przed niebezpieczeństwami otaczającego ich świata, informując je przy okazji, że dobro czasem nie wygrywa.

Filmowe adaptacje kryminalnych książek i thrillerów nie są tak dobre jak pierwowzór

XXI w. to okres kultury na życzenie. Odbiorcy, o ile znajdą na nią czas, poszukują serialu z zamkniętą historią czy też filmu, którego oglądanie potrwa maksymalnie kilka godzin. Sympatycy kryminałów i thrillerów są w zasadzie rozpieszczani wyborem produkcji tego typu, które oferowane są na bardziej czy mniej modnych platformach VOD. Co wymaga podkreślenia, częstokroć te seriale i filmy to ekranizacje głośnych książek, lecz nie są tak dobre jak pierwowzór i ich oglądanie nie zapewnia takiej satysfakcji jak przeczytanie oryginału. Książkę, szczególnie historię kryminalną czy horror, odbiera się odmiennie aniżeli film fabularny – wolniej, a więc z większą atencją. W książce każda rozmowa, deskrypcja bądź postać (również ta trzeciego planu) ma wpływ na kształtowanie nastroju snutej historii. Niepokój wywoływany jest u odbiorcy z reguły powoli, ale umożliwia to dokładniejszą analizę przedstawionych wydarzeń i relacji bohaterów. Jeśli wobec tego masz chwilę i kochasz czytać, pozwól się ponieść thrillerom, horrorom oraz książkom kryminalnym.

Lokalizacja firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa