Potrzebujesz szczegółowych wiadomości o przetworach z warzyw? Wejdź na artmankiszonki.pl
Warzywa kiszone są tak mocno zakorzenione w polskiej kuchni, że wydaje nam się, iż jest to głównie słowiański przysmak, nieczęsto spotykany w pozostałych częściach świata. Tymczasem kiszone przetwory warzywne lubiane są nie tylko na terenie Europy, ale także w Azji oraz w obu Amerykach.
Kwaszone przetwory z warzyw znane są ludziom od tysięcy lat
Według historyków proces konserwowania pożywienia przez ich przechowywanie w solance, w roztworze octu lub w soli, znany jest ludzkości od ponad 4 tysiącleci. Proces ten przypuszczalnie nie pochodzi nawet z Europy, a z terytoriów antycznej Mezopotamii. Pożywienie, które poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, ponieważ niska kwasowość roztworu, w którym się je zanurza, hamuje rozwój bakterii gnilnych. Parę wieków wstecz była to najlepsza metoda, by przedłużyć czas przydatności do spożycia warzyw, ryb i mięsa niekiedy o kilkanaście tygodni. Stąd też przyjęła się tradycja produkowania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o jesieni oraz zimie. Kiszone przetwory warzywne od zarania swojego istnienia znane są z właściwości prozdrowotnych, co naturalnie nie jest przesadzone. Charakteryzują się one między innymi dużą zawartością witaminy C, dlatego marynarze statków, które zaopatrzone były w kwaszonki, sporadycznie cierpieli z powodu cyngi. Co ciekawe, po polsku kwaszonki warzywne nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma dla zwierząt przykładowo z topinamburu czy bobiku.
W innych krajach kiszonki smakują odmiennie
Najbardziej znanym kwaszonym warzywem jest ogórek, który jest używany w kuchni właściwie na wszystkich kontynentach, także w USA i w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów warzywnych nie jest nazbyt popularna. Jednakże pickle są tam chyba niezmiernie lubianym składnikiem sandwiczy, burgerów i hot-dogów. W Polsce obok ogórka, bardzo popularne są kiszona kapusta i buraki, z których korzysta się do przygotowania surówek oraz zup. Ale to nie jedyne warzywa, które można kisić. W innych rejonach świata kisi się m.in. bakłażany, marchew, a także owoce (np. truskawki), a niekiedy nawet jaja.
Solanka i ocet modyfikują smak oraz teksturę warzyw, dając im kwasowość i chrupkość. Kiszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się bazą albo ważnym dodatkiem do niezliczonej liczby potraw regionalnych. Warto wiedzieć, że smak kiszonych przetworów może być inny w oddalonych od siebie rejonach świata, bo zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, z których korzysta się w procesie kwaszenia. Z tej przyczyny ogórek przygotowany wedle tradycyjnego polskiego przepisu, będzie smakował odmiennie niż ten zakiszony np. w USA.
Lokalizacja firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]