łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe

Bezpieczne jazda autem w zimie – łańcuchy śnieżne

Łańcuchy na koła znacznie zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w pozostałych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak jednak modele łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w autach terenowych, osobowych, ciężarowych i dostawczych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny), motywem zaplotu oraz mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi. Rozmaite są także tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują przede wszystkim stal tytanową lub manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być przyczyną znacznego stresu. Żeby go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, poruszania się po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Lokalizacja firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]