Poduszka amortyzatora – jej funkcje i objawy awarii

W przypadku problemów z zawieszeniem w pierwszej kolejności podejrzenie awarii pada na amortyzatory. Zapominamy, że elementów odpowiadających za poprawną i komfortową jazdę samochodu jest znacznie więcej. Jednym z nich jest poduszka amortyzatora. Jakie pełni funkcje i jak objawia się awaria poduszki amortyzatora? Wyjaśniamy w artykule.

Poduszka amortyzatora – co to jest?

Poduszka amortyzatora jest elementem układu zawieszenia w pojeździe. Jej głównym zadaniem jest tłumienie drgań powstających na styku koła z nawierzchnią – dzięki temu wibracje powstające podczas jazdy nie przenoszą się bezpośrednio na nadwozie. Dzięki tej części samochód ma także odpowiednio hamować i płynnie się prowadzić.

Przyczyny awarii poduszki amortyzatora

Poduszka amortyzatora jest częścią eksploatacyjną i z czasem dochodzi do jej zużycia. Wpływ na przyspieszone zużycie może mieć gwałtowny sposób prowadzenia pojazdu, częste wjeżdżanie w dziury i nierówności przy zbyt dużych prędkościach, a także nagłe hamowania i przyspieszania.

Objawy awarii poduszki amortyzatora

Do najbardziej charakterystycznych objawów awarii poduszek amortyzatora należą:

  • zwiększona odczuwalność drgań nadwozia
  • stuki w zawieszeniu – na przykład podczas przejazdu przez nierówności
  • ściąganie pojazdu w bok podczas przyspieszania lub hamowania
  • zmniejszenie płynności i komfortu jazdy
  • gorsza precyzja skrętów i hamowania
  • drgania kierownicy
  • luz na kołach

Diagnoza awarii poduszki amortyzatora

Poduszka nie jest integralną częścią amortyzatora, to osobny element. Poduszki zużywają się wraz z liczbą kolejnych przejechanych kilometrów, wymiana jest niezbędna średnio co 60-80 tysięcy kilometrów. Aby dokonać naprawy i wymiany poduszki należy od zwrotnicy koła odkręcić amortyzator i wyjąć jego górne mocowanie zlokalizowane w nadkolu. Następnie należy wyjąć kolumnę MacPhersona i dokonać przeglądu jej elementów – oprócz poduszki znajduje się tam również łożysko, odbój i osłona.

Wymiana poduszki amortyzatora

Należy pamiętać, że wymiany poduszek powinno się dokonywać przy każdej wymianie amortyzatorów i za każdym razem trzeba wymieniać obydwa podzespoły. Usługa w profesjonalnym warsztacie nie jest droga – jej ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Należy także pamiętać, że po wyjęciu z nadwozia amortyzatorów konieczne będzie przeprowadzenie badania geometrii i zbieżności w pojeździe.

Źródło tekstu: https://motofocus.pl/po-godzinach/101430/poduszka-amortyzatora-jej-funkcje-i-objawy-awarii