Jak rozważnie korzystać ze źródeł informacji o zdrowiu w sieci?

Portal urodowy - strona na miarę Twoich potrzeb.

W sieci można niesłychanie szybko wyszperać informacje o dowolnej dziedzinie życia. Internauci mają w szczególności słabość do pytania w Google o tematy zdrowotne, nierzadko nawet poprzedzając definitywną decyzję o wizycie u lekarza godzinami przeszukiwania sieci z nadzieją na samodzielne odszukanie rozwiązania problemu. Jednak czy to dobry model stosowania informacji udostępnianych na portalach o zdrowiu i urodzie?

Portal o urodzie i zdrowiu to nie alternatywa dla specjalistycznej porady lekarskiej

W tysiącach artykułów o prawidłowym odżywianiu, zabiegach estetycznych i zdrowiu udostępnianych online znajdzie się wiele dobrych treści pisanych zarówno przez lekarzy-specjalistów, jak i przez osoby pasjonujących się taką tematyką i od lat pracujących w zawodach powiązanych z medycyną. Niemniej jednak korzystanie z informacji zamieszczanych na portalach o zdrowiu bądź urodzie nie powinno (a zasadniczo nie może!) polegać na przyjęcie ich za alternatywę dla kontaktu ze specjalistą. Blog o zdrowym stylu życia, jeśli dostarcza rzetelnych informacji, może jednakowoż stać się znakomitym źródłem pomocniczej wiedzy, która przygotuje internautę do sprawnego poruszanie się po świecie krajowej służby zdrowia. Artykuł z przedstawieniem objawów sygnalizujących konkretną chorobę, którą czytelnik u siebie dostrzega, może ułatwić mu późniejsza konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Natomiast przeczytanie w sieci wnikliwego opisu operacji wyjaśnionej niemedycznym językiem pomoże oswoić pacjenta z przebiegiem przyszłego zabiegu i zredukować stres z nim związany.

Warto subskrybować portale z ciekawostkami o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl