Węzeł optyczny – zalety dobrego urządzenia

Więcej szczegółów o węźle optycznym.

Współczesne sieci telekomunikacyjne niemal za każdym razem tworzy się z wykorzystaniem kabli światłowodowych. Jest to skutkiem niepowtarzalnych cech tego przewodu – szybkości transmisji informacji i niewielkich zniekształceń. Jak wiemy, sieci tego rodzaju nie byłyby w stanie działać bez właściwych części umożliwiających przekaz danych i ich dekodowanie. Aby wykonać tego typu instalację niezbędne są takie elementy jak multiswitche czy nadajniki optyczne, a także węzły optyczne. Te ostatnie są kluczowe dla działania każdej instalacji – pozwalają wszak na zmianę sygnału ze światłowodu na elektryczny i przez to zapewnienie usług krańcowym abonentom. Jak jednak funkcjonują? Jakie zalety powinien mieć dobry węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – jak jest zbudowany?

Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał optyczny, aby przesłać sygnał elektryczny. Należy przy tym nadmienić, iż jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny może poza tym funkcjonować odwrotnie. Pasmo, na którym najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od paru megaherców do aż jednego gigaherca. Dla właściwego działania węzła optycznego potrzebna jest również właściwa osłona, zabezpieczająca wrażliwe elementy w środku węzła przed pyłem, wodą i pozostałymi czynnikami – zazwyczaj wykonana ze stali.

Parametry węzła optycznego

O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest dobry, świadczą określone cechy. Najważniejsze jest pasmo pracy urządzenia i poziom sygnału – od tego zależna jest wszak liczba końcowych odbiorców, do których doprowadzi dane. Poza tym należy sprawdzić pobór prądu – w dużym stopniu wpływa to na koszty użytkowania węzła optycznego. Chcąc ustrzec się problemów przy serwisowaniu sieci, dobrze także zwrócić uwagę na metody kalibracji urządzenia – dobrze, jeśli umożliwia wygodną modyfikację wartości parametrów.

Lokalizacja firmy:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]