Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Jeśli chcesz zamówić silniki DC, koniecznie wejdź na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Dużo sprzętów, które użytkujemy na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, aby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Olbrzymie lub niewielkie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz sposób życia oraz pracy, a przeciętny człowiek zazwyczaj nie wie, jak pracują te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Podstawowe informacje o silnikach prądu stałego

Rolą silników prądu stałego jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od niemal 200 lat i są wspólnym dokonaniem kilkunastu osób. Do ich budowy, późniejszego rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do szerokiego użycia w wszelkiego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się badania i wynalazki cenionych innowatorów połowy XIX w., takich jak np. Gaston Planté, Zénobe Gramme oraz Thomas Edison. Silniki elektryczne DC złożone są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, nieruchomego stojana, komutatora, rotora oraz szczotek. Obecnie powszechnie używane są również silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tego dość awaryjnego podzespołu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są po prostu lubiane za ciche działanie orazfenomenalną niezawodność.

Silniki prądu stałego nie tylko do specjalistycznego wykorzystania

Teza, że silniki prądu stałego są stosowane zasadniczo wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli posiadasz odtwarzacz CD/DVD albo w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki na prąd stały są częścią pociągów oraz samochodzików sterowanych radiowo, czyli gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które zapewne kupimy również naszym pociechom. Silniki tego typu napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo budowlanej, wydobywczej czy produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby modne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Silników prądu stałego używają także hobbyści do realizacji autorskich modeli z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Choć silniki elektryczne na prąd stały o niewielkiej mocy bez problemu da się zamówić w sklepach hobbystycznych albo z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od uznanych marek.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]