Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Więcej o obrączkach Kraków na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości kobiet ceremonia ślubu jest nad wyraz emocjonującym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy młodą parę na zawsze, a oznaką ich oddania, miłości i lojalności są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Obrączki ślubne – element sakramentu zaślubin od XIII w.

Początkowo nie było rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, więc mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się częścią sakramentu zaślubin. Panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilkaset lat później, o czym jednak niedużo osób pamięta. Już wcześniej zdarzało się, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyruszali na wojnę, niemniej jednak obyczaj ten spopularyzował się szerzej w XX w., a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że w domu czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w innych krajach, jak przykładowo w USA, w Brazylii, w Iranie albo w Wielkiej Brytanii, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z niegdysiejszymi wierzeniami biegnie mityczna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni wybierają i mierzą obrączki ślubne razem, aczkolwiek obyczaj podpowiada, że narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, ponieważ jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki – niegdyś ze stali, obecnie z platyny oraz złota

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się skromniejszym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z różnorodnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później użyto do tego metale (takie jak żelazo lub mosiądz) symbolizujące siłę miłości. Dziś do ich wykonania stosuje się najczęściej złoto i platynę, które są symbolem ufności wobec małżonka. Rzecz jasna, są one także nierzadko inkrustowane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najczęściej kupowane są proste, uniwersalne złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą również często usługę ich grawerowania. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź znaczący dla młodej pary cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]